O karate

KARATE-DO znamená cesta prázdnej ruky. Niekedy okolo roku 520 prišiel Bodhidharma do Číny. V chrámovom komplexe Šaolin začal vyučovať budhizmus. Zároveň vytvoril pre mníchov program cvičení pre zvyšovanie ich fyzickej kondície založený na umení boja holými rukami.

Tréningy boli základom pre zvládnutie meditačných techník. Vlastný druh neozbrojeného boja vznikol tiež na Okinawe. Je to jeden z hlavných ostrovov Rjúkjú. Miestny vládca zakázal prostému ľudu nosiť a používať akékoľvek zbrane. Vzhľadom k útokom banditov a krutosti pánov, boli obyvatelia Okinawy nútení rozvinúť techniku boja holými rukami (prípadne s použitím bežných poľnohospodárskych nástrojov). V jednotlivých oblastiach Okinawy sa vyvinuli viaceré štýly karate.

Karate sa vďaka svojmu čínskemu pôvodu nazývalo pôvodne „čínska ruka“. To bol aj pôvodný význam znakov, ktorými sa karate v Japonsku označovalo. Moderný majster tohto umenia Gičin Funakoši, zmenil znaky tak, že doslova znamenali „prázdna ruka.“ Funakoši však zvolil tieto znaky i pre ich význam v zenbuddhistickej filozofii: „stať sa prázdnym.“ Pre majstra bolo karatedó bojovým umením, ale bolo tiež prostriedkom budovania charakteru:

"Ako lesklý povrch zrkadla odráža všetko, čo je pred ním, a ako sa tichým údolím nesie i slabý zvuk, tak musí žiak karate vyprázdniť zo svojej mysle sebectvo a skazenosť pri úsilí vhodne reagovať na čokoľvek, s čím sa môže stretnúť."

Úloha karate v modernej dobe je mnohostranná. Ako praktický prostriedok sebaobrany sa široko vyučuje v súkromných kluboch a napríklad v Japonsku je súčasťou tréningového programu pre policajtov a členov ozbrojených síl. Veľký počet vysokých škôl v súčasnosti začleňuje karate do svojich programov telesnej výchovy a jeho technikám sa tiež učí vzrastajúci počet žien.

V Japonsku a všade vo svete však karate získava veľkú popularitu ako súťažný šport, ktorý zdôrazňuje mentálnu kázeň presne tak, ako fyzické schopnosti. To, čo bolo pôvodne vytvorené na Ďalekom východe ako bojové umenie, neskôr prežilo zmeny odohrávajúce sa stáročia, aby sa stalo nielen vysoko účinným prostriedkom sebaobrany bez zbrane, ale tiež vzrušujúcim, vyzývajúcim športom, uspokojujúci nadšencov na celom svete.