Budapest Open 2009 – Garajov triumf

20090919_215051Stredoeurópsky región odštartoval novú sezónu a my sme boli pri tom. V dňoch 19.–20. septembra za účasti 500 pretekárov sa konal v Budapešti všetkým karatistom známy turnaj Budapest open. Náš klub reprezentovali Jozef Garaj, Tomáš Pupkay a Michal Ditte.

Po úspešnom prezentovaní a vážení sme sa presunuli do haly, aby sme si ju poprezerali. Usadili sme sa pod vrchom. Turnaj začal kategóriami kata, ktoré sme neobsadzovali, tak sme mali dosť času na adaptovanie. Čas plynul a v hale odštartovali kategórie kumite juniorov. To je signál pre Tomáša. Presúvame sa k tatami a chalani sa rozcvičujú.

Tomáš nastupuje a po dvoch víťazných zápasoch je v semifinále. Obrovská vôľa vyhrať mu zväzuje ruky a po malých kontaktoch na tvár, čo v juniorských kategóriách nie je prípustné, pokračuje Tomáš v turnaji v bojoch cez repasáž o tretie miesto. Po krátkej dohode ako ďalej nastupuje Tomáš na tatami a víťazí, čím si zabezpečil na stupni víťazov tretie miesto.

Po skončení kategórie juniorov nasleduje kategória seniorov a hneď po spustení nastupuje Michal. V prvom kole mu lós pridelil domáceho reprezentanta. Po nerozhodnej remíze Michal v predlžovaní bojuje o postup, ale nie vždy to ide.

Turnaj pokračuje ďalej a na tatami v ťažkej váhe nastupuje náš tretí reprezentant Jozef Garaj. Vzhľadom na to, že ešte nemá celkom doliečené zranenie nohy dostáva Jozef jednoznačné odporúčanie používať hlavne ruky a čakať, čo urobí súper. Jozef zápasil veľmi disciplinovane a hneď v prvom kole porazil medailistu z majstrovstiev Európy. Túto informáciu Jozef nemal a ukázalo sa to ako správna taktika. Keď sme správne nastavení, porazíme každého. V úspešnom ťažení pokračuje Jozef až do finále, kde pod vplyvom únavy podľahne čiernohorskému reprezentantovi. Pre Jozefa je to veľký úspech a perfektný nástup do novej sezóny.

V kategórii kumite družstvá sme nastúpili proti reprezentantom Ukrajiny a po veľmi vyrovnaných zápasoch sme Ukrajine podľahli. Tento výsledok sme prijali ako výzvu ešte viac trénovať a už teraz sa tešíme na budúci rok, aby sme im prehru mohli vrátiť.

Ani sme si nevšimli a už je večer a turnaj sa končí. My si pomaly balíme veci s pocitom dobre vykonanej práce nasadáme do auta a vraciame sa domov. Ešte raz chalanom Michalovi, Tomášovi a  Jozefovi k ich výkonom gratulujeme a tešíme sa na ďalšie turnaje.